NOŻE RATOWNICZE - SD_AR

Przejdź do treści

Menu główne:

NOŻE RATOWNICZE

ARCHIWUM
NOŻE RATOWNICZE
W większości kierowcy wiedzą (nawet jeśli nie posiadają) o potrzebie przewożenia w samochodzie apteczki pierwszej pomocy, gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego oraz kamizelki sygnalizacyjnej – odblaskowej. Wielu jednak zdaje się omijać kwestię samego wydostawania się z pojazdu podczas sytuacji kryzysowej. Prawdopodobnie zakładają oni optymistyczną wersję wydarzeń – ja będę ewentualnie udzielał komuś innemu pomocy. Podjadę, rozłożę trójką ostrzegawczy, założę kamizelkę i pobiegnę z apteczką udzielać pomocy. A co w przypadku, gdy to mój pojazd ulegnie kolizji? Kiedy to pas bezpieczeństwa nie będzie chciał się odpiąć a drzwi, zablokowane na skutek uderzenia, otworzyć?
Z pomocą mogłoby przyjść odpowiednie narzędzie. Warto więc zawczasu się w nie wyposażyć. Będziemy potrzebowali noża do cięcia pasów i zbijaka do szyb.
Ważne, by narzędzie było przeznaczone do konkretnego zadania. O tym, że wybicie szyby samochodowej gaśnicą czy kopnięciem graniczy z cudem, wiedzą wszyscy ci, którzy się tego podjęli (polecamy spróbować gdzieś na szrocie).
Wybierając narzędzie warto zwrócić uwagę na następujące szczegóły:
·   Wielkość i masa narzędzia – od nich w dużej mierze zależy pewność chwytu i wygoda obsługi. Mniejsze łatwiej też zgubić i trudniej wydobyć, jeśli spadnie pomiędzy fotele.
·   Kształt i pokrycie chwytu – zarówno ergonomia chwytu (narzędzie powinno pewnie leżeć w dłoni) jak i nieśliskie pokrycie (nie powinno się wyślizgiwać) wpływają na pracę.
·   Rodzaj ostrza – można wybrać narzędzie z ostrzem dedykowanym do cięcia pasów bezpieczeństwa albo ostrze zwykłe karbowane (otwierane jak w scyzoryku). Zwykłym ostrzem (nóż) też można ciąć pasy, ale gładkie i zakończone ostrym czubkiem może skutkować zranieniem.
·   Rodzaj i sposób umieszczenia zbijaka do szyb – czasami bolce umieszczane są w osi, a czasami poza osią narzędzia. Nie ma jednego, słusznego rozwiązania. Za każdym z nich stoi inna myśl techniczna.  
Dostęp do noża i zbijaka do szyb – warto wybrać rozwiązanie, które nam pasuje – niektóre z tych elementów są dostępne od razu (są częścią korpusu), inne są dostępne dopiero po rozłożeniu (są w formie otwieranego ostrza, jak w scyzoryku). Warto pamiętać o tym, że w sytuacji krytycznej będziemy działali odruchowo, ręce mogą drżeć itd.
Marcin Jędrzejczak, Witld Rajchert ARSENAŁ 134
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego